Sosyal Medya ve Kobiler

2020 Oct 20

Kobi; küçük ve orta ölçekteki işletmelere verilen kısa isimdir. TUİK verilerine göre tüm işletmelerin %99’ u kobilerden oluşmaktadır. Bu kapsamda bu yazı sanırım neredeyse tüm işletmelere hitap eden bir metin içeriğine sahip olacak.

Sosyal medyanın bir pazarlama aracı olarak kullanılması öncelikli olarak kurumsal firmalar (Büyük İşletmeler) ile başladı. Kurumsal firmalardan aşağıya doğru devam eden bu pazarlama tekniği, artık kobileri kobi olmaktan çıkarabilecek potansiyele sahip. Başarısızlıkla sonuçlanan girişimler olsada, başarı sağlayan firmalar içinde az kelimesi kullanılamaz. Öyle ki, sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanan işletmelerin %49 ‘ u kendi işleri için sosyal medyayı çok faydalı buluyorlar. 2012 de yapılan bir analize göre tüm işletmelerin %73 ‘ü, o veya bu şekilde sosyal medyayı kullandığı yönünde.

İşletmelerin yükünü taşıyan en büyük sosyal platformsa facebook. Sosyal medya çalışmaları yapan tüm kobilerin %82 ‘sinin facebook üzerinde register edilmiş bir sayfası bulunmakta. Sosyal medyaya daha fazla zaman ayıran firmaların linkedin ve twitter ‘ı da kullandığını görüyoruz. Markalaşma çalışmaları altında instagram ‘da artış gösteren sosyal platformlar arasında. Özellikle sosyal medya çalışmalarına önem veren ve görsel çalışmalar ile ön plana çıkan işletmeler youtube ve instagram ‘ı yoğun olarak kullanıyor.

Ayrıca sosyal medya sadece firmaların müşterileri ile etkileşiminin dışında da faydalar sağlıyor. Örneğin kobilerin %70 e yakını sosyal medya üzerinden rakiplerinin hareketlerini izliyor ve onlar hakkında bilgi toplayabiliyor. Bu durumda onlara rekapet kabiliyeti kazandırıyor. Firmalar sosyal medyayı satış sonrası destek vermek için dahi kullanıyorlar. Sosyal medya üzerindeki müşterilerin %80 i facebook aracılığı ile kendilerini markalara daha bağlı hissediyor. Facebook müşteri yönlendirmeleri konusunda da diğer sosyal medya platformlarından açık ara önde görünüyor. %86 ile facebook bu kulvardaki yerini alırken, twitter sadece %11.

Sosyal medya kobilere yeni iş imkanları sağladığına şüphe yok. Sadece bunun doğru ve planlı biçimde yapılması gerekiyor.

Sosyal Medya çalışmaları yapan kobilerin %21 ‘i günde 1 saat ve %58 ‘i ise günde sadece 10 dakikalarını sosyal medya için harcadıklarını söylüyorlar. Pazarlamacıların bir çoğu aslında yavaş yavaş sosyal medya çalışmalarına daha fazla vakit ayırmaları gerektiğini anladı. Bu kapsamda bu yıl sonuna doğru %21 ‘lik değerin artışı söz konusu olacaktır. Çünkü sosyal medya çalışmaları için daha fazla zaman harcamaya karar veren işletmelerin %50 ‘si yeni müşteriler kazandığını ve daha iyi işler yaptığını belirtiyor. Kobilerin %52 ‘si yeni müşterilerini facebooktan edinirken, %43 ’ü linkedin ve %36 ‘sı twitter üzerinden edindiğini belirtiyor.

Sosyal medyayı kullanan tüketicilerin %15 ‘i yerel işletmeleri bulmak için arıyorken, %15 ‘i ise sosyal medya üzerinden kolayca bilgi edinebildiği firmaları tercih ediyor. Tüketicilerin %46 ‘sı satın almadan önce artık sosyal medya üzerindne tercihini yapıyor. Tüketicilerin %71 ‘i sosyal medyada takip ettikleri markları tercih etme eğilimi gösteriyor.